Pupil of the Week - 2013/14

The week ending 18th July

  • Ciara (Year 7) for becoming 30th Millionaire Reader.
  • Beth (Year 7) for becoming 31st Millionaire Reader.
  • Harry (Year 7) for becoming 32nd Millionaire Reader.
  • Rebecca Wood (Year 7) for making an amazingly brilliant polar bear mask in SEEDS.
  • Jess Bowen (Year 9) exceptional diligence during Y9 Enterprise Day.
  • Abigail Stansfield (Year 9) for achieving 100% on very difficult maths test.
  • Millie McLeod (Year 10) for outstanding work experience.

The week ending 11th July

  • Reuben (Year 7) for becoming 5th Multi-Millionaire Reader of 2013/14.
  • Katie Herd (Year 8) for submitting a piece of written work with 1700 words; a tremendous amount of work for a KS3 pupil.
  • Patric Garstang (Year 7) & Oliver Hamer (Year 10) for exceptional performances in the District athletics Competition.
  • Team of the Week:
  • STEM award winning team.
  • Bowland Athletics Team for 4th place in District Competition.
  • BTEC Boys for helping to shear 200 sheep.

The week ending 4th July

  • Joshua Root (Year 8) for outstanding service to the school at Induction evening.
  • Maisie Donald and Keela Cross (Year 8) for being placed first in regional gymnastics competition.
  • Joe Wright (Year 9) for confident, emotive representation of School Council at Governors' meeting.

The week ending 27th June

  • Millie (Year 10) & Rory McLeod (Year 8) for winning All Stars Talent Show.
  • Alice Walmsley (Year 7) for winning school photographic competition.
  • Lauren (Year 7) (& for running 5 laps on Sports day) for becoming our 26th Millionaire Reader.
  • Molly (Year 8) for becoming our 27th Millionaire Reader.

The week ending 20th June

  • Isobel (Year 7) for becoming the 4th multi-millionaire accelerated reader.
  • Lily (Year 7) for becoming 25th Millionaire Reader.
  • Callum Shaw (Year 10) for good citizenship; helping younger pupils.
  • Mark Dewhurst (Year 10) for immense improvement in English.
  • Lucy Cooper and Elle Ofoluwa (Year 8) for excellent work in RE.
  • Kate Bamford (Year 9) for prowess in Society Football competition!

The week ending 13th June

  • Alasdair (Year 7) for becoming 23rd Millionaire reader of 2014.
  • Maisie (Year 7) for becoming 24th Millionaire reader of 2014.
  • Matthew King (Year 8) for exceptional performance in Year 8 cricket match.
  • Joseph Prew (Year 9) for exceptional performance in this week's Year 9 cricket match.

The week ending 6th June

  • Oscar (Year 7) for becoming our 22nd Millionaire Reader of 2013/14.
  • Callum Birtwell-Jones (Year 9) for being selected for the county cricket squad.
  • Oliver Thompson and Georgia Culver (Year 10) for excellent learning in Geography.

The week ending 6th June

  • Oscar (Year 7) for becoming our 22nd Millionaire Reader of 2013/14.
  • Callum Birtwell-Jones (Year 9) for being selected for the county cricket squad.
  • Oliver Thompson and Georgia Culver (Year 10) for excellent learning in Geography.

The week ending 23rd May

  • Faye Chapman and Katie Herd (Year 8) for commitment to MyMaths sessions at lunchtime.
  • Philip (Year 7) for becoming our 3rd multi-millionaire reader of 2013/14.
  • Jess (Year 7) for becoming 20th Millionaire Reader of 2013/14.
  • Benjamin (Year 7) for becoming 21st Millionaire Reader of 2013/14.

The week ending 16th May

  • Hannah Wilkinson, Emma Taylor, Ophelia White (Year 9) for representing Ribble Valley U14 Netball Team, who have become national champions.
  • James and William Pallister, Stefan Cawley (Year 10) for competing with Mr Spencer in the Blackpool 10K Promenade run in hurricane conditions!
  • Emma Clay and Megan Ireland (Year 11) for competing with Mr Spencer in the Blackpool 10K Promenade run in hurricane conditions!
  • Luke Watterson (Year 10) for qualifying as a First Class cadet and achieving a bronze Duke of Edinburgh Award.

The week ending 9th May

  • Bob Enion and Will Fowler (Year 11) for 5 years' commitment to badminton club.
  • Shannon Shoreman (Year 10) for achieving 100% in her mock RE examination.

The week ending 2nd May

  • Chloe Limbert (Year 7) for helping diligently with induction of a new pupil.
  • Ben Lancaster (Year 8) for an amazing reading feat.
  • Sam Peel (Year 11) for the best ever piece of resistant materials coursework!
  • Callum Nicolson, Olivia Atkinson and Joseph Marsden (Year 8) for completing a National Maths Challenge in their own time.

The week ending 25th April

  • Rose for becoming 19th Millionaire Reader of 2013/14.
  • Freddie for becoming 18th Millionaire Reader of 2013/14.
  • Sam (Year 8) for becoming 17th Millionaire Reader of 2013/14.
  • Rebecca (Year 7) for becoming 16th Millionaire Reader of 2013/14.
  • Henry Ollerenshaw (Year 11) for scoring his first goal after 5 years of dedicated participation in the school football team!

The week ending 28th March

  • Kane Taylor (Year 11) for 5 years dedicated contribution to the Performing Arts Department

The week ending 21st March

  • Beth (Year 7) for becoming 15th Millionaire Reader of 2013/14.
  • George Birtwell (Year 11) for gaining an apprenticeship at Northcote Manor.
  • Matthew Chew (Year 11) for exceptional endeavour in English.

The week ending 14th March

  • Eve (Year 7) for becoming our 14th millionaire reader of 2013/14.
  • Jack (Year 8) for becoming our 13th millionaire reader of 2013/14.
  • Emily Craine and Hannah Taylor (Year 10) for outstanding work in expressive arts - gaining an A* for their first piece of coursework and only dropping 2 marks each over the entire project.
  • Melissa Shaw (Year 8) for stepping up to lead a full dance club this week.

The week ending 7th March

  • Olivia Walthaus (Year 11) for outstanding effort and related progress in geography.
  • Isaac Wrathall (Year 10) for being the only pupil to achieve a Grade A in the first ICT GCSE assessment.
  • Adam (Year 8) for becoming a Millionaire Reader of 2013/14.
  • Jack Harris (Year 10) for continued effort and determination with his mock Chemistry exam.

The week ending 28th Febuary

  • Reuben and Millie (Year 7) for becoming 7th and 8th Millionaire Readers of 2013/14.
  • Joe Wright (Year 9) for great enthusiasm on the Berlin Visit.
  • Ben Armer (Year 11) for exceptional effort in English.

The week ending 21st Febuary

  • James Walsh (Year 11) for excellent performance as the entertainment at Bolton-by-Bowland Primary School Talent Show.
  • Sam Hargreaves (Year 7) for his best ever effort in Food technology.
  • Alice Walmsley (Year 7) for achieving 100% in the Year 7 Maths. Test
  • Team of the Week:
  • All the GRAB Final contestants: Fret 64, Millie and Rory McLeod and Beth Ferguson.
  • Year 7 Let's Get Cooking Team and (Year 9) Lucy Simkin for a superb bistro evening.

The week ending 14th Febuary

  • Carmenza Wallis (Year 11) for exceptional performance at Poetry by Heart Competition.
  • Matthew Furbush (Year 9) for selection to represent the county U14 rugby squad.
  • Jess Welch and Alice Schofield for an excellent presentation to the governors on behalf of the Student Council
  • Team of the Week:
  • Intermediate Speaking Team for first place in regional final.
  • Senior team for excellent performance in regional final.
  • U14 Girls' Table Tennis Team for winning RV & H district tournament.

The week ending 7th Febuary

  • Josh and Chloe (Year 7) for becoming 7th and 8th Millionaire Readers of 2013/14.
  • James Walsh (Year 11) Beth Ferguson (Year 10) and Neve Dickinson (Year 9) for performance in Charity concert in their own time.

The week ending 24th January

  • George Birtwell (Year 11) for representing the school in Rotary Regional Chef of the Year.
  • Roman Hickey and Fay Watkins (Year 11) for commitment to their role as sports captains.
  • Jack Crocker (Year 9) for outstanding effort in music.
  • Abbie Barton (Year 10) for outstanding work in RE.
  • Team of the Week:
  • Year 7 & 8 Swimming team for gaining overall 3rd place in the Hyndburn and Ribble Valley gala.
  • Year 7 - Maisie Donald, Ralph White, Joy Fowler, Ewan Carlton Whittaker, Annabel White, Michael Wood, Ellie Brown, Tom Hill.
  • Year 8 - Olivia Middlehurst, Matthew King, Keela Cross, Henry Gibson, Aimee Bowen, Patrick Enion, Georgia Cooper, Charlie Paige.

The week ending 17th January

  • Bethany Hartley (Year 10) for exceptional progress in GCSE Spanish.
  • Scarlett Clemson (Year 7) for additional, voluntary work in science.

The week ending 10th January

  • Sarah and Isabelle (Year 7) for being 5th and 6th Millionaire Readers of 2013/14.

The week ending 20th December

  • Sean Grover (Year 9) Accelerated Reader's 4th millionaire of 2013/14, which is fantastic. It took him till June last year to achieve this so pretty amazing in 1 term!
  • Adam Clark (Year 10) for a very professional and extensive contribution to final assembly with his violin playing!
  • Susanne Garth-Jones and Lorna Sowerbutts (Year 10) for above and beyond contribution to Arts Festival and great patience and dedication for helping younger pupils to prepare.
  • Team of the Week:
  • All pupils who have contributed to the Arts Festival and Christmas Celebration.

The week ending 13th December

  • Helen West (Year 7) for becoming a ‘Word Millionaire’ of 2013/14, in just one term.
  • Luke Spencer (Year 7) for gaining 100 % in maths test.
  • Tullia Emmanuel and Anna Bennett (Year 9) for organizing an excellent Student Council Team Building event.
  • Oliver Thompson (Year 10) for gaining 98% in Mock GCSE exam.
  • James Wolfenden and Roman Hickey (Year 11) for playing for Accrington Stanley FC in FA Youth Cup, who beat Wesh Ham United and move to the next round.
  • Mitchell Whittam (Year 11) for achieving 100% in his Spanish Mock GCSE exam.
  • Team of the Week:
  • 7C for selling raffle tickets the fastest.
  • The Let’s Get Cooking Team for a fantastic Bistro Evening.

The week ending 6th December

  • Bethany Hartley (Year 10) achieved above target grade in both of her 1st two English controlled assessments.
  • Jack Worrall for making excellent progress in table tennis.
  • Team of the Week:
  • U14 Boys' and Girls' Badminton Teams for representing school admirably and enthusiastically in District Tournament, achieving quarter final positions.
  • Year 7 Netball team for being placed 3rd in District Tournament.

The week ending 29th November

  • Carmenza Wallis (Year 11) and Will Fowler for improving their Science ISA grades from C to A*.
  • Milo Hirst (Year 8) for incredible effort with Accelerated Reading.
  • Freya Barnes (Year 7) for becoming Bowland's second millionaire reader of 2013/14, in record time.
  • Lizzie Procter (Year 7) only pupil in Year 7 to achieve 100% in German assessment.
  • Team of the Week:
  • Year 8 Netball Team for 3rd place in district tournament.

The week ending 29th November

  • Carmenza Wallis (Year 11) and Will Fowler for improving their Science ISA grades from C to A*.
  • Milo Hirst (Year 8) for incredible effort with Accelerated Reading.
  • Freya Barnes (Year 7) for becoming Bowland's second millionaire reader of 2013/14, in record time.
  • Lizzie Procter (Year 7) only pupil in Year 7 to achieve 100% in German assessment.
  • Team of the Week:
  • Year 8 Netball Team for 3rd place in district tournament.

The week ending 22nd November

  • Jacob Hargreaves (Year 11) For attaining an A* grade in a Spanish writing test and achieving a very high standard with a piece of narrative English.
  • Joe Wright (Year 9) outstanding contribution to our school community.
  • Teams of the Week: Year 11 Football Team for qualifying for 3rd round of Lancashire cup and for demonstrating exceptional personal constraint in challenging circumstances.
  • Team of the Week:
  • Kidslitquiz teams for commitment and representing Bowland in an exemplary fashion: Philip Clark, Adela Bumbac, Reuben Cody Gaskill, Molly Greenwood, Matthew Mason, Bailey Eastwood, Harry Casson, Eve Zebeedee

The week ending 15th November

  • Joshua Broadhurst (Year 11) for outstanding composition in Music.
  • Lucy Armer (Year 9) (2nd place), Kelsey Rutherford & Jack Harris (Year 10) for reaching regional finals in “Make it with Mince”.
  • Molly England and Lewis Smith (Year 10) for outstanding assistance at badminton match.
  • Team of the Week:
  • Bowland Cross-Country team - 4th place in District Competition
  • All pupils who performed in “Bowland’s Got Talent”
  • Year 10 Debating Team for winning Westholme Inter-Schools’ Debating Competition: Rosa Handscomb, Martha Blinkhorn, Ronan Smith and Jack Wolfenden.

The week ending 8th November

  • Philip Clark has achieved this amazing feat in just 8 weeks. An incredible achievement to read that many words and consistently get 90/100% on ALL his quizzes! Our millionaires from last year took almost the year to achieve that. I have no doubt he will be a multimillionaire! His reward : a medal (chocolate) and a book of his choice as a prize.
  • Team of the Week:
  • The Year 9 Netball Team.

The week ending 18th October

  • Emma Taylor (Year 9) selected to play for Northern Thunder Netball Team after selection fro the Lancashire squad two weeks ago. Sean Grover (Year 9) for outstanding result in a maths test.
    Team of the Week:
  • Year 10 Howarth Group for exemplary behaviour, consideration of the public and participation. All semi-finalists for Bowland's Got Talent - showing courageousness to enter and participate.

The week ending 11th October

  • Jacob Marsden (Year 7) for reading a different Roald Dahl book every day this week!
  • Annabel White and Annabelle Aspin (Year 7) for representing school admirably in District Biathlon in higher age group race.
  • Isaac Bury (Year 7) great assistance with less experienced members of angling club.
  • Hollie Sharpe (Year 8) for a flawless piece of extended German writing completed at home.
  • Team of the Week:
  • Year 10 Enterprise Team 9 Everest for best presentation during Enterprise Day. Pupils who volunteered as representatives for the Student council.

The week ending 4th October

  • Kelsey Rutherford, Jack Harris, Ben Mackenzie (Year 10) Max Hanzel, Ben Mackenzie, Brandon Thompson (Year 7) all for enthusiasm in entering "The make with mince" competition.
  • Nathan Jackson (Year 10) for outstanding citizenship when assisting with an unwell member of staff.
  • Team of the Week:
  • Year 11 Football Team beat a school from Halifax and are through to 3rd round of All England competition.

The week ending 27th September

  • Ben Dugdale & Kit Lloyd (Year 8) selected to play for district football squad.
  • Keela Cross (Year 8) for organizing a charity event which raised £84.00 for Starlight.
  • Rosa Handscomb (Year 10) for leading an outstanding section of a French lesson.
  • Phoebe Crook and Dominic Beebee (Year 11) for representing the the school at a YPS conference.
  • Team of the Week:
  • All Open Evening helpers!

The week ending 20th September

  • Harry Baxter and Fiona Porter (Year 10) for representing their case to the Rypen committee with noteworthy professionalism.
  • Katy Dakin and Sarah Sharp (Year 7) for showing consideration and responsibility whilst on SEEDS trip.
  • Team of the Week:
  • Year 7 Winning SEEDS group - Maisie Donald, Joy Fowler, Jacob Thomason, Imogen Husbands, Saffron Eccleston, Alasdair Lord, Philip Clark, Eve Zebedee, Reuben Coby-Gaskill, Lyle Bell, Beth Pickup.
  • Year 10 Football Team for winning a match against Hollins.

The week ending 13th September

  • Kelsey Rutherford (Year 10) for being selected to represent England in U17 Fell Racing Team.
  • Liam Strange (Year 10) for positive citizenship towards a member of teaching staff.
  • James Wolfenden and Roman Hickey (Year 11) for selection to represent Lancashire Schools at football.

The week ending 6th September

  • Will Kent, Will Davenport, Harry Masterton (Year 9) for being first pupils to achieve STEM Bronze Crest Award.
  • Michael Robinson (Year 8) for completing 14 Mymaths boosters during the school holidays.
  • Team of the Week:
  • Year 11 Leavers – congratulations on fantastic exam results.

Bowland High Awards