Saturday 22nd July 2017

Pupil of the Week - 2013

The week ending 20th December

  • Sean Grover (Year 9) Accelerated Reader's 4th millionaire of 2013/14, which is fantastic. It took him till June last year to achieve this so pretty amazing in 1 term!
  • Adam Clark (Year 10) for a very professional and extensive contribution to final assembly with his violin playing!
  • Susanne Garth-Jones and Lorna Sowerbutts (Year 10) for above and beyond contribution to Arts Festival and great patience and dedication for helping younger pupils to prepare.
  • Team of the Week:
  • All pupils who have contributed to the Arts Festival and Christmas Celebration.

The week ending 13th December

  • Helen West (Year 7) for becoming a ‘Word Millionaire’ of 2013/14, in just one term.
  • Luke Spencer (Year 7) for gaining 100 % in maths test.
  • Tullia Emmanuel and Anna Bennett (Year 9) for organizing an excellent Student Council Team Building event.
  • Oliver Thompson (Year 10) for gaining 98% in Mock GCSE exam.
  • James Wolfenden and Roman Hickey (Year 11) for playing for Accrington Stanley FC in FA Youth Cup, who beat Wesh Ham United and move to the next round.
  • Mitchell Whittam (Year 11) for achieving 100% in his Spanish Mock GCSE exam.
  • Team of the Week:
  • 7C for selling raffle tickets the fastest.
  • The Let’s Get Cooking Team for a fantastic Bistro Evening.

The week ending 6th December

  • Bethany Hartley (Year 10) achieved above target grade in both of her 1st two English controlled assessments.
  • Jack Worrall for making excellent progress in table tennis.
  • Team of the Week:
  • U14 Boys' and Girls' Badminton Teams for representing school admirably and enthusiastically in District Tournament, achieving quarter final positions.
  • Year 7 Netball team for being placed 3rd in District Tournament.

The week ending 29th November

  • Carmenza Wallis (Year 11) and Will Fowler for improving their Science ISA grades from C to A*.
  • Milo Hirst (Year 8) for incredible effort with Accelerated Reading.
  • Freya Barnes (Year 7) for becoming Bowland's second millionaire reader of 2013/14, in record time.
  • Lizzie Procter (Year 7) only pupil in Year 7 to achieve 100% in German assessment.
  • Team of the Week:
  • Year 8 Netball Team for 3rd place in district tournament.

The week ending 29th November

  • Carmenza Wallis (Year 11) and Will Fowler for improving their Science ISA grades from C to A*.
  • Milo Hirst (Year 8) for incredible effort with Accelerated Reading.
  • Freya Barnes (Year 7) for becoming Bowland's second millionaire reader of 2013/14, in record time.
  • Lizzie Procter (Year 7) only pupil in Year 7 to achieve 100% in German assessment.
  • Team of the Week:
  • Year 8 Netball Team for 3rd place in district tournament.

The week ending 22nd November

  • Jacob Hargreaves (Year 11) For attaining an A* grade in a Spanish writing test and achieving a very high standard with a piece of narrative English.
  • Joe Wright (Year 9) outstanding contribution to our school community.
  • Teams of the Week: Year 11 Football Team for qualifying for 3rd round of Lancashire cup and for demonstrating exceptional personal constraint in challenging circumstances.
  • Team of the Week:
  • Kidslitquiz teams for commitment and representing Bowland in an exemplary fashion: Philip Clark, Adela Bumbac, Reuben Cody Gaskill, Molly Greenwood, Matthew Mason, Bailey Eastwood, Harry Casson, Eve Zebeedee

The week ending 15th November

  • Joshua Broadhurst (Year 11) for outstanding composition in Music.
  • Lucy Armer (Year 9) (2nd place), Kelsey Rutherford & Jack Harris (Year 10) for reaching regional finals in “Make it with Mince”.
  • Molly England and Lewis Smith (Year 10) for outstanding assistance at badminton match.
  • Team of the Week:
  • Bowland Cross-Country team - 4th place in District Competition
  • All pupils who performed in “Bowland’s Got Talent”
  • Year 10 Debating Team for winning Westholme Inter-Schools’ Debating Competition: Rosa Handscomb, Martha Blinkhorn, Ronan Smith and Jack Wolfenden.

The week ending 8th November

  • Philip Clark has achieved this amazing feat in just 8 weeks. An incredible achievement to read that many words and consistently get 90/100% on ALL his quizzes! Our millionaires from last year took almost the year to achieve that. I have no doubt he will be a multimillionaire! His reward : a medal (chocolate) and a book of his choice as a prize.
  • Team of the Week:
  • The Year 9 Netball Team.

The week ending 18th October

  • Emma Taylor (Year 9) selected to play for Northern Thunder Netball Team after selection fro the Lancashire squad two weeks ago. Sean Grover (Year 9) for outstanding result in a maths test.
    Team of the Week:
  • Year 10 Howarth Group for exemplary behaviour, consideration of the public and participation. All semi-finalists for Bowland's Got Talent - showing courageousness to enter and participate.

The week ending 11th October

  • Jacob Marsden (Year 7) for reading a different Roald Dahl book every day this week!
  • Annabel White and Annabelle Aspin (Year 7) for representing school admirably in District Biathlon in higher age group race.
  • Isaac Bury (Year 7) great assistance with less experienced members of angling club.
  • Hollie Sharpe (Year 8) for a flawless piece of extended German writing completed at home.
  • Team of the Week:
  • Year 10 Enterprise Team 9 Everest for best presentation during Enterprise Day. Pupils who volunteered as representatives for the Student council.

The week ending 4th October

  • Kelsey Rutherford, Jack Harris, Ben Mackenzie (Year 10) Max Hanzel, Ben Mackenzie, Brandon Thompson (Year 7) all for enthusiasm in entering "The make with mince" competition.
  • Nathan Jackson (Year 10) for outstanding citizenship when assisting with an unwell member of staff.
  • Team of the Week:
  • Year 11 Football Team beat a school from Halifax and are through to 3rd round of All England competition.

The week ending 27th September

  • Ben Dugdale & Kit Lloyd (Year 8) selected to play for district football squad.
  • Keela Cross (Year 8) for organizing a charity event which raised £84.00 for Starlight.
  • Rosa Handscomb (Year 10) for leading an outstanding section of a French lesson.
  • Phoebe Crook and Dominic Beebee (Year 11) for representing the the school at a YPS conference.
  • Team of the Week:
  • All Open Evening helpers!

The week ending 20th September

  • Harry Baxter and Fiona Porter (Year 10) for representing their case to the Rypen committee with noteworthy professionalism.
  • Katy Dakin and Sarah Sharp (Year 7) for showing consideration and responsibility whilst on SEEDS trip.
  • Team of the Week:
  • Year 7 Winning SEEDS group - Maisie Donald, Joy Fowler, Jacob Thomason, Imogen Husbands, Saffron Eccleston, Alasdair Lord, Philip Clark, Eve Zebedee, Reuben Coby-Gaskill, Lyle Bell, Beth Pickup.
  • Year 10 Football Team for winning a match against Hollins.

The week ending 13th September

  • Kelsey Rutherford (Year 10) for being selected to represent England in U17 Fell Racing Team.
  • Liam Strange (Year 10) for positive citizenship towards a member of teaching staff.
  • James Wolfenden and Roman Hickey (Year 11) for selection to represent Lancashire Schools at football.

The week ending 6th September

  • Will Kent, Will Davenport, Harry Masterton (Year 9) for being first pupils to achieve STEM Bronze Crest Award.
  • Michael Robinson (Year 8) for completing 14 Mymaths boosters during the school holidays.
  • Team of the Week:
  • Year 11 Leavers – congratulations on fantastic exam results.

The week ending 12th July

  • Will Murray (Year 11) for being nominated as Sportsman of the Year (Gary Robins on Award) in Ribble Valley & Hyndburn District (nominated by all 12 schools).
  • Callum Doherty (Year 11) Leaverfor achieving Rotary Young Leaders' Award of the Year.
  • Team of the Week:
  • Bowland Athletics Team came 4th out of 12 in Hyndburn and Ribble Valley District Athletics competition - our best ever position.
  • Dance Dynamix Team for excellent effort on Friday and very entertaining performance.

The week ending 5th July

  • Dominic Beebee (Year 11) for acting as a supreme ambassador for the Bowland Spirit.
  • Team of the Week:
  • Bowland staff for super team effort.
  • Year 10 & Year 11 Debating Team for amazing skill and preparation for Burnley College debating completion.

The week ending 28th June

  • Dominic Beebee and Ellicia Swindells (Year 11) for an outstanding presentation at Book of the Year dinner. (They were amazing compared to pupils from other schools.)
  • Ronan Connolly (Year 10) for being a very positive role model at Sports Day by encouraging younger pupils in his Society.
  • Emma Taylor (Year 9) for consistent high performance in Fusion Food all year and for a massive effort selling recipe calendars for Charity and raising £100.00 for charity.

The week ending 21st June

  • Lucy Parker, Natalie Bailey, & Emily Craine (Year 9) for a very professional and exceptional video on First Aid in PSHE.
  • Team of the Week:
  • Year 7 Cricket - for getting through to the semi-final in Lancashire Cup.
  • Year 8 Music Fusion Group - for an amazing final performance.

The week ending 14th June

  • Adam Grover (Year 7) First Year 7 Millionaire reader in 24 Months – Unbelievable achievement.
  • Ella Blackburn and Charlotte Norman (Year 10) for nomination for DUX awards.
  • Martha Blinkhorn (Year 9) achieving a gold medal at the Northern Counties' Archery Association's Girls' U16 competition.
  • Team of the Week:
  • Mrs Ingham's German (single subject) group (Year 8) outstanding speaking tests.
  • Year 10 Prefects for excellent behaviour and fantastic adaption during training at Craven College

The week ending 24th May

  • Daryl Benson (Year 11) for having her hair cut off for charity.
  • Gregor McIntosh (Year 7) for very perceptive questioning and exceptional support of another pupil.
  • Team of the Week:
  • Year 11 BTEC Countryside and Environment Group for an excellent attempt at preparing sheep for an agricultural show.
  • 8 Walker girls for an outstanding effort to raise funds for charity.

The week ending 17th May

  • Hannah Smith (Year 8) for humungous effort with accelerated reading.
  • Phoebe Shaw (Year 9) for showing initiative and commitment at Year 9 Rounders tournament.
  • Team of the Week:
  • Year 8 Boys' Football team and Year 8 Girls' Rounders Team for excellent performance in tournaments this week.

The week ending 10th May

  • Holly Taylor (Year 7) for a fantastic appearance in the Ribble Valley Dance Show.
  • Joseph Mellin (Year 8) for gaining full marks in a Spanish speaking test.
  • Gabriel Blackett (Year 8) produced an excellent to a piece of reading his class had done relating to the Titanic.
  • Bob Enion (Year 10) for having so much honesty and integrity relating to GCSE Science.
  • Will Robinson, Tyler Maden and Tom Parkinson (Year 8) working excellently in Fusion.
  • Team of the Week:
  • Year 7 & Year 8 Cricket teams made it to the 3rd round of Lancashire Cup.

The week ending 3rd May

  • Joshua Root (Year 7) for catch of the week at Angling Club
  • Team of the Week:
  • 9 Curnock for raising £86.00 for their chosen charity by selling chocolate and sweets.

The week ending 26th April

  • Jack McIntyre (Year 7) for fantastic progress with his Accelerated Reading programme.
  • Ysabel Carter (Year 10) for 3 grades improvement in GCSE German.
  • Claudia Maybury (Year 11) for gaining a scholarship to Tring Park School for the Performing Arts.
  • Alex Wood (Year 8) for scoring 5 goals in football match this week.

The week ending 19th April

  • Britney Skinner (Year 7) for outstanding effort with Mymaths during Easter break.
  • Oliver Hamer (Year 9) scored 5 goals in Year 9 football team's first victory versus Rhyddings.
  • Dominic Beebee and Will Fowler (Year 10) excellent assistance to Site Supervisors during community lesson.
  • Frances Thresh (Year 11) an excellent maths GCSE result; exceeding target greatly.
  • Jenny Adamson (Year 11) for outstanding performance in her dance and P.E. practical.
  • Max Bowen (Year 11) for receiving offer of two apprenticeships.

The week ending 29th March

  • Rosa ‘Lone Ranger’ Handscomb (Year 9) for admirably representing the rest of the Intermediate Speaking team, who were snowed in and unable to reach Preston!
  • Jenson Shaw and Albert Sanderson (Year 7) extremely helpful sorting out pupils in the snow on Monday.
  • Ryan Grainger (Year 7) Setting a good pace on the Bolton Abbey Walk to ensure we returned in time for the coach!
  • Rosa Handscomb (Year 9) Great job at the Public Speaking competition, all on her own!! Just missed out on winning!
  • Oliver Hamer (Year 9) for selfless support for another pupil on trip.
  • Team of the Week:
  • Mission X Group from Year 8: Ebony Alderson, Emma Taylor, Lucy Armer, George Bristol, Ophelia White, Brianna Culver, Harriet Robinson, Abi Stansfield, Kris Smith, Ethan Bury. Ebony and Emma were the 'voiceover' girls. Thanks to Frank and Susanne for their help. Senior Public Speaking Team: Year 10 - Dominic Beebee, Caitlin Dickinson, Ellicia Swindells for a near miss at the Rotary Youth Speaks Regional Final.
    Parents of the Week:
  • Ali Richards, Carolyn Doherty and Karen and Richard Beebee for battling through snow drifts to deliver their children to the Rotary Youth Speaks Regional Final.

The week ending 22nd March

  • Jack Brooks (Year 11) for achieving A* in German Speaking Test.
  • George Collins (Year 11) for good citizenship.
  • Sarah Hardy (Year 10) for outstanding effort on Art homewok - 100 hours spent on making a quilt.
  • Ellie Kenyon (Year 7) for exceptional performance in German speaking test.
  • Team of the Week:
  • School Show Team.
  • Year 8 Football Team who represented the Ribble Valley in the Lancashire Games at Blackpool on Tuesday - sadly, they lost on penalties.

The week ending 15th March

  • Jack Harris (Year 9) for initiative and personal effort to raise money for Comic Relief in his role as Admin Assistant.
  • Steven Pollard (Year 9) for exceptional social skills.
  • Alex Wood (Year 8) for scoring 7 goals in a football match against Mt Carmel.
  • Harry Excell (Year 7) for scoring 3 goals in a football match against Mt Carmel.
  • Team of the Week:
  • Year 9 Manufacturing Team for being outstanding representatives of Bowland at the BAE Systems challenge day.

The week ending 8th March

  • Ellie Shackleton (Year 10) (Science), Kristian Chambers (Year 11) (English Literature) , Ellie Morton (Spanish), Gabrielle Scriven and Jack Excell (history) for exceptional performance or progress in January examinations.
  • Team of the Week:
  • Intermediate and Senior public speaking teams for coming first and runners up respectively out of all the Lancashire and Cumbria schools, therefore going through to the Youth Speaks Regional Final (North-west England & North Wales). U16 Girls' for winning Hyndburn & Ribble Valley Table Tennis Tournament. Year 10 Junior Sports Leaders for excellent assistance with KS2 Gymnastics tournament.

The week ending 1st March

  • James Dalby (Year 7) for Huge effort in accelerated reading.
  • Mitchell Whittam (Year 10) for almost A Level standard German work.
  • Taylor Wilson (Year 7) for outstanding progressin Science.
  • Team of the Week:
  • Year 8 “Lets Get Cooking” group for help with the Year 7 group induction.

The week ending 8th February

  • Lydia Martin (Year 10) for innovative and caring ideas in PSHE.
  • Jess Walsh (Year 10) for gaining an A* on a past paper in History.
  • Sophie Leeming (Year 10) for exceptional reference from her Work experience placement at the Coniston Hotel.
  • Liam Strange and Harry Baxter (Year 9) for voluntary work in RE.
  • Mark Bumbac (Year 8) for excellent work in Science on his Vision for the future.
  • Team of the Week:
  • Craven College Year 10 Group for exemplary behaviour this week.
  • Year 10 Environment Community group for extra endeavour during snowy weather.
  • 8 Walker for 100% return of locker keys.

The week ending 1st February

  • Josh Taylor (Year 8) for outstanding progress in Science.
  • James Howard (Year 8) for outstanding progress in Accelerated Reading.
  • Lydia Dalby and Ella Blackburn (Year 10) for exceptionally good work in Expressive Arts.
  • Team of the Week:
  • Year 10 and Year 11 Basketball Team for reaching final of H & RV District Tournament.

The week ending 25th January

  • Jenny Wilkinson (Year 11) Professional assistance with reception under extremely difficult circumstances.
  • Tom Wallbank (Year 11) Record Success at Bentham Auction Young Farmers night for Auctioning Sheep.
  • Brant Middleton (Year 9) Exceptional progress in music Claudia Maybury & Ciara Clayton (Year 11) Assistance beyond the call of duty in performing arts.
  • Team of the week:
  • Year 10 Public Speaking team.
  • Year 10 helpers and Chris Smalley (Head Boy) - Helping out on Parents Evening.
  • Year 9 Walker - Fund Raiser Cake sale £70 raised.

The week ending 11th January

  • Cale McKno (Year 10) Outstanding Chemistry assessment.
  • Daniel Holmes and Jordan Monk (Year 8) Exceptional effort in English.

Bowland High Awards